Titul Historické město roku 2024 připadl Moravské Třebové v Pardubickém kraji. Toto prestižní ocenění je uděleno jako uznání za efektivní využití finančních prostředků na obnovu památek z programu Ministerstva kultury. Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši jednoho milionu korun, určená k další péči o místní historické objekty. Cenu v Praze při slavnostním vyhlášení převzal místostarosta Václav Dokoupil z KDU-ČSL.
Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Cílem je ocenit města, která nejlépe uplatnila dotace na obnovu městských památkových rezervací a zón. V letošním finále 31. ročníku soutěže bylo posuzováno patnáct měst.
Moravská Třebová, město s téměř deseti tisíci obyvateli, nejenže zvítězila v této celorepublikové soutěži, ale také uspěla jako nejlepší město v Pardubickém kraji. Místostarosta Dokoupil vyzdvihl například zpřístupnění renesanční radnice a vytvoření nového informačního systému. Město také převedlo do svého vlastnictví renesanční kostel od místní farnosti, který se snaží opravovat a zpřístupňovat veřejnosti.
Mezi další oceněná města patří Nové Město nad Metují v Královéhradeckém kraji a Praha 1, které získaly Cenu ministra pro místní rozvoj spolu se sto tisíci korunami za vynikající realizaci programu regenerace památkových rezervací. Horní Slavkov v Karlovarském kraji obdržel zvláštní ocenění za obnovu kostela svatého Jiří a Lipník nad Bečvou v Olomouckém kraji za opravu měšťanského domu a městského opevnění. Ocenění byla předána ministrem kultury Martinen Baxou z ODS.
Ředitel odboru památkové péče Jiří Vajčner vyzdvihl úspěch ve zvýšení rozpočtových alokací na obnovu pevnostních měst Terezín a Josefov na 1,4 miliardy korun a zdůraznil důležitost průběžné ochrany památek. Ministerstvo kultury nyní klade velký důraz na plánování ochrany památkových rezervací a zón.
Ocenění titul Historického města roku předchází letošnímu Mezinárodnímu dni památek a sídel, který UNESCO slaví 18. dubna na připomínku vzniku Mezinárodní rady památek a sídel před šedesáti lety ve Varšavě. Podle ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové bude letošní téma zaměřeno na kulturní dědictví odolávající přírodním katastrofám a ozbrojeným konfliktům.