Praha nutně potřebuje více stacionářů pro mladé s postižením

V Praze chybí místa v denních stacionářích pro mladé s postižením. Nový stacionář Dobromysl v Lahovicích nabízí podporu pro deset klientů. Projekt vznikl díky spolupráci Dobromyslu, Pink Crocodile a města.


V hlavním městě Praze dlouhodobě chybí místa v denních stacionářích pro mladé lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Podle odhadů schází nejméně stovka takových míst. Nový denní stacionář Dobromysl v Lahovicích přináší částečné řešení tohoto problému. Zařízení, které vzniklo v domě se zahradou, nabídne podporu a bezpečné prostředí pro deset klientů, kteří zde mohou rozvíjet své dovednosti a samostatnost.

Stacionář Dobromysl vznikl díky spolupráci poskytovatele sociálních služeb Dobromysl, charitativní společnosti Pink Crocodile, hlavního města Prahy a rodičovského spolku Péče bez překážek. Iniciativa pro vznik stacionáře přišla od rodičů dětí s postižením, kteří v roce 2021 upozornili na kritický nedostatek denních služeb v metropoli.

Nový denní stacionář dnes slavnostně otevřela i náměstkyně primátora pro sociální věci, Alexandra Udženija (ODS). „Nedostatek denních stacionářů v této části Prahy je problematika dlouhodobá,“ uvedla Udženija. Po výzvách na pomoc ze strany rodičů tak začala hledat vhodnou nemovitost ve vlastnictví města. „Zajistili jsme její rekonstrukci a podpořili provoz částkou 3,47 milionu korun,“ dodala náměstkyně, která plánuje rozšíření i dalších stacionářů v metropoli.

Organizace Dobromysl už provozuje denní stacionáře v Berouně a Hořovicích a nový projekt v Lahovicích je jejich prvním vstupem do Prahy. Ředitelka Dobromysli Kateřina Dvořáková upozorňuje, že otevření stacionáře je sice krok správným směrem, kapacita však byla vyčerpána během několika dnů: „Na čekací listině máme další zájemce, bez dalších stacionářů to nepůjde,“ uvedla Dvořáková.

Podle spolku Péče bez překážek je v Praze nadále potřeba otevřít dodatečné stacionáře, protože chybí přes sto míst pro mladé se zdravotním znevýhodněním. Rodiče zdůrazňují, že otevření jediného zařízení jejich úsilí nekončí. Plánované rozšíření stacionáře v Hloubětíně a záměr Prahy 10 a magistrátu vybudovat další zařízení na Zahradním Městě vítají.

V České republice je registrováno zhruba 178 denních stacionářů, jak uvádí Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Tyto stacionáře poskytují péči různorodým skupinám obyvatelstva - lidem se zdravotním postižením, seniorům i osobám s duševním onemocněním. V Praze stacionáře slouží rozmanitým klientům, přičemž jejich kapacity se výrazně liší.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy