Berlinale odtajnilo část programu. Jsou na něm opět české filmy

Krátkometrážní animovaný film Zuza v zahradách byl zařazen do soutěžní sekce Generation a minisérie Podezření byla vybrána do festivalové sekce Berlinale Series.


Dva velmi slibné filmové projekty známých režisérských jmen se představí na koprodukčním trhu. 

To je prozatímní skóre české kinematografie na jednom ze tří nejvýznamnějších světových filmových festivalů, který pomalu odkrývá svůj program. 72. ročník Berlinale se bude konat od 10. do 20. února a filmy vybrané do dalších sekcí teprve oznámí. 

Krátký animovaný film Zuza v zahradách české režisérky, scenáristky a animátorky Lucie Sunkové byl zařazen do soutěžní sekce Generation Kplus. Poetický příběh malé holčičky, která jezdí s rodiči do zahrádkářské kolonie za městem, kde jednoho dne potká černého psa a objeví tajemnou zahradu, je podle režisérky pokusem vyprávět příběh srozumitelný dětem a zároveň vyvolat v dospělých vzpomínky na dětství. Předlohou filmu je stejnojmenná kniha spisovatelky Jany Šrámkové. Projekt podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě na výrobu animovaného filmu částkou 1 milion Kč. Producenty snímku jsou Martin Vandas a Alena Vandasová z MAUR film v koprodukci se slovenským SUPER film. České snímky jsou v sekci Generation, která je určená filmům pro děti a mládež, dlouhodobě úspěšné. V posledních několika letech zde byly premiérově uvedeny snímky Lístek Aliony Baranové (2020), Pouštět draka Martina Smatany (2019), koprodukční Pátá loď Ivety Grófové (2017) nebo Ani ve snu Petra Oukropce (2016).

Česko-francouzská čtyřdílná minisérie Podezření režiséra Michala Blaška a scenáristy Štěpána Hulíka byla zařazena do sekce Berlinale Series určené seriálové tvorbě. Zdravotní sestře v podání Kláry Melíškové se obrátí život vzhůru nohama poté, co je obviněna z vraždy pacientky. Českými producenty série jsou Michal Reitler z České televize a Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý a Pavla Janoušková Kubečková z nutprodukce. Seriál, který vznikl v koprodukci s francouzskou televizní stanicí ARTE G.E.I.E., podpořil i Státní fond kinematografie v systému filmových pobídek.

V Berlíně se ale představí i projekty, které jsou zatím ve vývoji. Do programu prestižního koprodukčního trhu Berlinale Co-Production Market, který je součástí filmového trhu EFM, byly vybrány hned dva slibné projekty. Režisérka Agnieszka Holland spolu s producentkou Šárkou Cimbalovou (Marlene Film Production) a koproducentkou Sam Taylor (Irsko) na Berlinale představí potenciálním koproducentům, finančním partnerům a mezinárodním prodejcům svůj nový projekt Kafka. Scénář k vizuální mozaice ze života slavného spisovatele a představitele pražské německé literatury píše Marek Epstein, a navazuje tak na spolupráci s Holland na filmu Šarlatán, který měl na Berlinale světovou premiéru před dvěma lety v sekci Berlinale Special Gala. Franze Kafku budeme sledovat od jeho narození v předválečné Praze přes jeho tragickou smrt v Berlíně v roce 1924 až po budoucnost, kterou mnohdy předpověděl. Na Berlinale se po dvou letech vrací s novým projektem také slovenský režisér, producent a scenárista Ivan Ostrochovský. Jeho poslední film Služebníci měl světovou premiéru v roce 2020 v berlínské sekci Encounters. Nový film nazvaný Pramen čerpá téma stejně jako předešlí Služebníci v 80. letech tehdejšího Československa a zachycuje, jak institucionalizované lékařské zákroky na romských ženách sblíží mladou zdravotní sestru a poloviční Romku Agátu s českou gynekoložkou Ingrid. Scénář spolu s režisérem stejně jako v případě úspěšných Služebníků napsali Rebecca Lenkiewicz a Marek Leščák. Jedné z hlavních rolí se ujme známý rumunský herec Vlad Ivanov a v roli Ingrid uvidíme Annu Geislerovou. Slovensko-českou koprodukci obstarávají na české straně Pavel Strnad a Petr Oukropec z Negativ, kteří koprodukovali i již zmíněné Služebníky. Koproducentem je i Česká televize. Projekt podpořil také Státní fond kinematografie ve výzvě na výrobu částkou 7 mil. Kč. Filmový trh na festivalu Berlinale patří k zásadním akcím světového filmového průmyslu. Každoročně se ho účastní téměř 9 tisíc profesionálů ze stovky zemí, včetně nákupčích nebo producentů. Českou kinematografii na něm tradičně zastupuje Státní fond kinematografie prostřednictvím svých oddělení Czech Film Center a Czech Film Commission.

Za připomenutí stojí, že loni si Zlatého medvěda za nejlepší film odnesl režisér Radu Jude a jeho Smolný pich aneb Pitomý porno, který byl i českou minoritní koprodukcí (Jiří Konečný z Endorfilm) a podpořil ho také Státní fond kinematografie.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
NOVÝ RENAULT CAPTUR

Hlavní zprávy

 

Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese