ČR byla zvolena do Rady Mezinárodní telekomunikační unie, která rozhoduje o rozvoji komunikačních technologií

Česká republika se stala členem Rady Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), agentury OSN, jejíž standardy ovlivňují používání komunikačních technologií po celém světě.


Bude tak moci pokračovat v prosazování jednoho z hlavních témat své kandidatury – důležitosti postavení zájmů člověka do centra veškerých aktivit v oblasti rozvoje informačních a komunikačních technologií, tzv. human-centric approach.

„Pouze s přístupem, v jehož centru je člověk jako lidská bytost, lze dosáhnout pozitivního přijetí nových technologií. Jsme přesvědčeni, že technologie by měly být vyvíjeny v kontextu vysokých etických bezpečnostních standardů, což vede k jejich spolehlivosti a důvěryhodnosti," řekl během Konference vládních zmocněnců v Bukurešti náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. „Nezbytným předpokladem této změny ve vnímání technologií je vzdělávání, sdílení informací, vysvětlení přínosů a rizik při používání nových nástrojů, jako je umělá inteligence, cloud a výpočetní clustery, mobilní služby 5G/6G a mnoho dalších, které se teprve objeví a přijdou,“ dodal náměstek Očko.

Na dostupnosti a bezpečném fungování digitálních technologií je moderní společnost čím dál více závislá. To se ukázalo v době pandemie Covid 19. Digitální výrobky a služby mají nejen potenciál pro národní ekonomiky a jejich rozvoj do budoucna, ale mají kritický význam pro fungování oblastí jako je zdravotnictví, energetika nebo odpadové hospodářství.

ČR na jednání prosazovala nový humanistický přístup v oblasti technologií. Stojí za ním společné úsilí Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zahraničních věcí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Českého telekomunikačního úřadu a Evropské služby pro zahraniční vztahy.

„Spolupráce neprobíhala pouze po úřednických liniích. Češi, kteří v této oblasti pracují, se neformálně spojili a spolupracovali s cílem prosadit Českou republiku na mezinárodním poli a přičinit se o lepší budoucnost v digitální společnosti,“ uvedla Markéta Melenová z odboru elektronických komunikací MPO a členka týmu.

Během Konference poskytl náměstek Očko ve studiu ITU rozhovor, který lze zhlédnout na tomto videu.

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) je specializovaná agentura OSN pro informační a komunikační technologie. Globální členství ITU zahrnuje 193 členských států a přibližně 900 společností, univerzit a mezinárodních a regionálních organizací.

Konference vládních zmocněnců (KVZ) je nejvyšší orgán ITU, která se schází jednou za čtyři roky, aby stanovila obecné politiky ITU, přijala čtyřleté strategické a finanční plány a zvolila vrcholné představitele ITU, členy Komise pro Radiokomunikační řád a členy Rady ITU.

Rada slouží jako řídící orgán ITU během čtyř let mezi Konferencemi vládních zmocněnců. Schází se každý rok ve švýcarské Ženevě a zajišťuje neustálý dohled nad činnostmi, politikami a strategiemi sekretariátu ITU, řídí pracovní skupiny pro konkrétní témata určené na KVZ nebo samotnou Radou a připravuje strategické a finanční plány ITU k předložení vládním zmocněncům.

ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ČNSO studio

Hlavní zprávy