Praha podepsala smlouvu na tramvajovou trať na Strahov. Stavba má trvat 18 měsíců

Praha se přiblížila výstavbě nové tramvajové trati z Malovanky na Strahov. Dopravní podnik podepsal smlouvu se zhotovitelem a přípravné práce mají začít v nejbližších týdnech. Trať se třemi zastávkami má zlepšit spojení ke kolejím a sportovním areálům, součástí projektu je také přestavba a rozšíření Vaníčkovy ulice. Zakázka má hodnotu přibližně 824 milionů korun a počítá s evropským spolufinancováním.

obrázek: Praha podepsala smlouvu na tramvajovou trať na Strahov. Stavba má trvat 18 měsíců
ilustrační

Praha se po letech příprav posunula k samotné výstavbě tramvajové trati na Strahov. Dopravní podnik hl. m. Prahy podepsal smlouvu se sdružením firem, které má vybudovat novou trať z Malovanky ke strahovským kolejím. Přípravné práce mají podle podniku začít v nejbližších týdnech.

Nová trať má zlepšit spojení na Strahov především ke studentským kolejím a sportovním areálům. Zároveň má část dopravy převzít od autobusových linek, které dnes oblast obsluhují.

Tramvaj povede z Malovanky až na Strahov

Nová trať povede z Bělohorské ulice do Vaníčkovy ulice a dále na Strahov. Ukončena má být v prostoru současné autobusové točny u křižovatky Vaníčkovy a Turistické ulice, v blízkosti ventilačních věží.

Projekt počítá se třemi zastávkami. Kromě Malovanky, která bude společná se stávající tramvajovou tratí směrem na Bílou Horu, vzniknou také zastávky Koleje Strahov a Stadion Strahov.

U Malovanky se zároveň změní poloha zastávek na Bělohorské. Nové zastávky mají být posunuty přibližně o 100 metrů směrem k centru.

Součástí stavby bude také přestavba Vaníčkovy

Výstavba se nebude týkat pouze tramvajových kolejí. Projekt zahrnuje také úpravy okolních komunikací, především části Bělohorské a celé Vaníčkovy ulice. Ta se má zároveň rozšířit.

Se stavebními pracemi souvisejí také zásahy do technických sítí a další úpravy prostoru, kterým nová tramvajová trať povede.

Zakázku zdržely námitky proti tendru

Přípravu stavby prodloužily námitky související s veřejnou zakázkou. Tendrem se zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli průtahům se podpis smlouvy a zahájení stavby posunuly oproti původním plánům.

Stavba má trvat zhruba rok a půl

Hodnota zakázky činí přibližně 824 milionů korun. Výstavba má podle současného harmonogramu trvat zhruba 18 měsíců od předání staveniště.

Dopravní podnik dříve počítal s uvedením trati do provozu na podzim 2027. Vzhledem k posunu způsobenému soutěží o veřejnou zakázku bude termín záviset na skutečném zahájení stavebních prací.

Projekt nové tramvajové trati na Strahov má hodnotu přibližně 824 milionů korun. Výstavba má trvat zhruba 18 měsíců a projekt počítá také s evropským spolufinancováním.

Projekt je zařazen mezi stavby, na jejichž financování se podílí evropské prostředky z programu Doprava 2021–2027.



Další články