V Ruzyni vznikl největší mural v Česku. Na stěně dlouhé 700 metrů pracovalo 30 umělců z Česka i zahraničí

V pražské Ruzyni vzniklo nové velkoformátové dílo o rozloze přibližně 1 800 metrů čtverečních, které je považováno za největší mural v České republice a zároveň patří mezi nejdelší svého druhu v Evropě. Na betonové stěně ve Vlastině ulici pracovalo během druhé poloviny června 30 umělců v rámci festivalu Urban Pictus.

obrázek: V Ruzyni vznikl největší mural v Česku. Na stěně dlouhé 700 metrů pracovalo 30 umělců z Česka i zahraničí
ilustrační

Na západním okraji Prahy vzniklo nové velkoformátové umělecké dílo, které svými rozměry překonává všechny dosavadní české murály. Malba se táhne přibližně 700 metrů podél betonové stěny ve Vlastině ulici v Ruzyni a její celková plocha dosahuje zhruba 1 800 metrů čtverečních. Podle organizátorů jde o největší mural v České republice a zároveň o jedno z nejdelších společných děl tohoto typu v Evropě.

Na projektu se ve druhé polovině června podílelo celkem 30 umělců a umělkyň z České republiky i ze zahraničí. Mural vznikl v rámci festivalu Urban Pictus, který dlouhodobě podporuje vznik umění ve veřejném prostoru.

Výrazná proměna příjezdu do hlavního města

Malba vznikla na stěně podél Vlastiny ulice v městské části Praha 6. Lokalita leží na jedné z hlavních příjezdových tras z Letiště Václava Havla do centra metropole, kudy každý den projíždějí tisíce automobilů i autobusů. Dříve nevýrazná dopravní stavba se tak proměnila v rozsáhlou venkovní galerii.

Stěna je ve správě státu a na přípravě projektu spolupracovalo také Ministerstvo obrany.

Jedno téma, desítky uměleckých rukopisů

Každý z autorů vytvořil vlastní část kompozice, jednotlivé motivy na sebe ale plynule navazují. Výsledkem je souvislé výtvarné dílo inspirované tématem „Krása města v pohybu“, které propojuje různé výtvarné styly do jednotného celku.

Na muralu se podíleli známí čeští streetartoví umělci, mezi nimi například Michal Škapa, Toy Box, Chemis nebo Sany. Zahraniční scénu zastupují mimo jiné Smoka, Mandioh a Bona Berlin.

Na vznik díla padly stovky litrů barev i tisíce sprejů

Organizátoři při realizaci využili přibližně 1 600 sprejů a okolo 560 litrů akrylátové fasádní barvy. Použitý materiál má zajistit vyšší odolnost malby vůči povětrnostním vlivům a přispět k její dlouhodobé životnosti.

Festival Urban Pictus pokračuje i na dalších místech

Za organizací projektu stojí The Chemistry Gallery ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Festival Urban Pictus přináší od června do září výtvarné projekty na různá místa metropole a letošní mural v Ruzyni představuje jeho dosud nejrozsáhlejší realizaci.

Nové dílo rozšiřuje nabídku veřejného umění v Praze a ukazuje, že výrazné kulturní projekty mohou vznikat také mimo historické centrum města. Díky své poloze se mural stává jedním z prvních vizuálních symbolů, které návštěvníci metropole při příjezdu od letiště uvidí.



Další články