Zpoždění kampusu Albertov připraví Univerzitu Karlovu o 1,4 miliardy

Karlova univerzita kvůli posunu termínu výstavby kampusu Albertov přijde zhruba o 1,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy. Dokončení se posouvá z roku 2026 na rok 2028. Univerzita chce projekt dokončit, zatímco senátoři žádají podklady o dopadech na rozpočet.

obrázek: Zpoždění kampusu Albertov připraví Univerzitu Karlovu o 1,4 miliardy
ilustrační

Univerzita Karlova odhaduje, že kvůli zpoždění výstavby Kampusu Albertov přijde o přibližně 1,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy. Informace zazněla na jednání akademického senátu na konci března. Vedení univerzity uvedlo, že i přes výpadek dotace nedává smysl stavbu zastavit, protože by to mohlo vést k dalším nákladům.

Projekt měl být původně dokončen v polovině roku 2026. Podle aktuálního harmonogramu se termín posouvá na rok 2028. Univerzita uvádí, že hlavními důvody zdržení byly archeologické práce a úpravy základů stavby.

Proč jsou prostředky z plánu obnovy ohrožené

Dotace z plánu obnovy jsou vázány na pevné termíny. U vysokoškolských staveb se Česká republika zavázala splnit milníky nejpozději do konce června 2026. Při současném tempu výstavby už univerzita nemá možnost část prostředků na Albertov vyčerpat.

Projekt Albertov je navíc součástí širší skupiny investic, do které patří také pražské Biocentrum a hradecký kampus MEPHARED 2. Nedokončení jedné části by podle informací ze senátu mohlo znamenat riziko vracení dotací v řádu miliard.

Pokračovat ve stavbě má být levnější než přerušení

Vedení univerzity uvedlo, že dokončení stavby vyjde přibližně na 4,2 miliardy korun. Varianta se zastavením by podle něj mohla být nákladnější – zahrnovala by možné vracení dotací, riziko sporů s dodavateli i náklady na zabezpečení rozestavěného areálu.

Někteří senátoři požádali o doplnění podkladů. Zajímalo je, zda existuje oficiální rozhodnutí o krácení podpory a jak by se dostavba promítla do rozpočtu univerzity. Zazněly také dotazy, zda by projekt nemohl ovlivnit financování mezd zaměstnanců.

Co má na Albertově vzniknout

Kampus Albertov má tvořit dvojice budov: Biocentrum a Globcentrum. Projekt je společným záměrem Přírodovědecké fakulty, 1. lékařské fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty. Výstavba probíhá v prostoru současné menzy a přilehlých ploch. Cílem je vytvořit moderní zázemí pro výuku, výzkum i mezioborovou spolupráci.

Tři velké univerzitní stavby v jedné investiční vlně

Albertov je jedním ze tří velkých univerzitních projektů financovaných z plánu obnovy. Dalšími jsou hradecký kampus MEPHARED 2 a brněnský MUNI BioPharma Hub. Všechny tři stavby jsou propojené společnými podmínkami čerpání dotací.

Univerzita Karlova v minulosti řešila i správní řízení s ministerstvem školství, které bylo zahájeno v roce 2025 kvůli termínům a podmínkám dotace. Podle tehdejších informací šlo o formální krok vyplývající z pravidel programu.



Další články