Kritický nedostatek pediatrů v Praze

Trend, kdy rodiče musí své děti brát k lékařům pro dospělé, se rozšířil i do Prahy. Mnoho dětí v Praze v současnosti nemá svého pediatra a jejich rodiče se stále častěji obrací na praktické lékaře pro dospělé.


Česká republika čelí vážnému nedostatku dětských lékařů, který by mohl v příštích letech vést k tomu, že každé třetí dítě nebude mít svého pediatra. Tento alarmující stav potvrzují jak samotní pediatři, tak jejich odborné a profesní organizace. Aktuální situace je již kritická, a proto lékaři naléhavě požadují od státu systémová opatření, která by pomohla posílit ordinace dětských doktorů.

Kritická situace po celé zemi

Během posledních čtyř let muselo své ordinace zavřít téměř 340 praktických dětských lékařů, většinou kvůli odchodu do důchodu, přičemž mnozí zůstali bez náhrady. V důsledku toho se odhaduje, že více než 180 000 dětí nemá přístup k praktickému dětskému lékaři.

Potřeba změny ve vzdělávacím systému

Většina pediatrů se shoduje, že řešením krize by mohla být změna systému vzdělávání. Navrhují vytvoření intenzivního a zkráceného oboru pro praktické lékaře pro děti a dorost, který by trval zhruba tři roky, přičemž polovina výuky by probíhala přímo v ordinacích praktických lékařů. Tento model by měl přilákat více studentů medicíny k pediatrii a zajistit rychlejší vstup nových lékařů do praxe.

Rozdílné názory na řešení

Zatímco někteří odborníci považují změnu ve vzdělávacím systému za klíčové řešení, Česká pediatrická společnost navrhuje zrušení všech administrativních bariér, které brání pediatrům otevřít si vlastní ordinace. Podle nich by tato opatření byla efektivnější pro zajištění dostatečného počtu dětských lékařů.

Ministerstvo zdravotnictví hledá řešení

Ministerstvo zdravotnictví již vytvořilo speciální pracovní skupinu, která má za úkol najít řešení této krize. Zástupci organizací praktických lékařů by měli v nadcházejících týdnech jednat s ministerstvem o konkrétních opatřeních. Ministr zdravotnictví také požádal ředitele nemocnic s akreditací pro obor pediatrie, aby umožnili svým školencům praxi v primární péči co nejdříve.

Budoucnost české pediatrie

Nedostatek dětských lékařů v České republice představuje vážný problém, který vyžaduje rychlé a účinné řešení. Bez zásadních změn hrozí, že mnoho dětí zůstane bez adekvátní lékařské péče, což by mělo dlouhodobé negativní dopady na jejich zdraví. Ministerstvo zdravotnictví i odborné organizace musí společně pracovat na tom, aby zajistily dostupnost kvalitní péče pro všechny děti v zemi.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
NOVÝ RENAULT CAPTUR

Hlavní zprávy

 

Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese