Tunel metra B mezi stanicemi Hůrka a Lužiny čeká dvousezónní oprava za 120 milionů

Ocelový tubus metra na lince B v úseku mezi Hůrkou a Lužinami projde rozsáhlou rekonstrukcí, první od jeho otevření v roce 1994. Dopravní podnik plánuje práce za přibližně 120 milionů korun bez DPH, které by měly probíhat během dvou stavebních sezon od léta 2026, přičemž provoz metra bude omezen minimálně.

obrázek: Tunel metra B mezi stanicemi Hůrka a Lužiny čeká dvousezónní oprava za 120 milionů
ilustrační

Zakázka a časový harmonogram prací

Dopravní podnik hl. m. Prahy vypsal v lednu 2026 soutěž na zhotovitele rekonstrukce tunelu mezi stanicemi Hůrka a Lužiny. Práce jsou plánovány na přibližně dvě stavební sezony, jejich zahájení závisí na uzavření tendru a výběru zhotovitele.

Podle zástupců dopravního podniku se opravy budou provádět převážně za provozu metra, v místech, kde to nebude možné, budou nasazeny noční výluky. Viditelnou změnou bude lešení kolem tubusu.

Rozsah oprav

Opravy se týkají hlavní konstrukce mostu, svárů, pláště tubusu a protikorozního ošetření. Součástí prací je také výměna oken a těsnění, oprava mostních ložisek a sanace povrchů opěr a pilířů, včetně přístupových ramp.

Stavebníci doplní chybějící protihlukovou izolaci, opraví poškozené panely a části odvodnění. Dopravní podnik vychází z pravidelných prohlídek, diagnostických průzkumů a zátěžové zkoušky z podzimu 2022, provedené ve spolupráci s ČVUT, které stanovily technická opatření pro dlouhodobou bezpečnost.

Most slouží cestujícím od roku 1994

Ocelový tubus je dlouhý přibližně 375 metrů a spojuje oblasti Centrálního parku a přilehlé vodní plochy. Skládá se z devíti polí a má prosklené boky odolné proti povětrnostním vlivům.

Omezení provozu metra

Cestující se během roku 2026 nevyhnou určitým omezením i na jiných linkách. Největší dopad bude na stanici Flora na lince A, která je uzavřená od 2. února na přibližně deset měsíců. Kompletní rekonstrukce je součástí prací na bezbariérovém zpřístupnění.

Dále se modernizuje stanice Hradčanská na lince A, proběhne výměna stropní desky nad stanicí Florenc a na lince C jsou plánovány jarní a podzimní výměny dřevěných pražců za betonové v úsecích Budějovická–Kačerov a Pražského povstání–Pankrác. Dopravní podnik připravuje také zakázky na bezbariérový přístup v stanicích Rajská Zahrada a Strašnická.

Stanice Českomoravská na lince B by měla být opět plně otevřená v březnu, což je důležité pro návštěvníky akcí v O2 areně, kde se od 24. do 29. března 2026 uskuteční ISU mistrovství světa v krasobruslení 2026.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články