V Maroku tento týden zasedá mezivládní Výbor pro zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO

Česká republika na jeho 17. zasedání předkládá nadnárodní nominaci vorařství pod názvem „Timber rafting“.


Výbor bude rovněž projednávat a schvalovat historicky první nominaci České republiky do Registru osvědčených postupů s názvem „Strategie pro zachování tradičních řemesel – program Nositelé tradice lidových řemesel“.

Registr stejně jako Reprezentativní seznam, na kterém již má Česká republika sedm položek (Slovácký verbuňk, Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Sokolnictví – žijící lidské dědictví, Loutkářství na Slovensku a v Česku, Modrotisk v Evropě, Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek, Jízdy králů na Slovácku), je spravován Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Program inspirující se úspěšným projektem UNESCO “Žijící lidské poklady” vytvořilo v roce 2000 Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici. Jeho hlavním cílem je podpora, ochrana, zachování a předávání tradičních řemesel. Od roku 2001 pak ministr kultury každoročně uděluje vynikajícím lidovým výrobcům titul Nositel tradice lidového řemesla, jímž veřejně oceňuje jejich práci. Titul je udělován u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví, které pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V současné době patří mezi jeho držitele téměř devadesát lidových řemeslníků z Čech a Moravy.

Reprezentativní seznam UNESCO

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 30.11.2022 09:40
0 +
 
netConcert

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
webíky uniweb