Olympia zvládla nájezd smečky elektromobilů

U nového hubu rychlodobíjecích stanic ČEZ doplnilo baterie 22 e-aut najednou.

uniweb weby

Cestování po České republice se pro elektrická auta stává stále jednodušší a pohodlnější. I díky dobíjecím hubům - místům, kde může v jednu chvíli a bez zbytečného čekání doplnit své baterie hned několik elektromobilů. Patří k nim i centrum Olympia Plzeň na okraji statutárního města Plzně poblíž dálnice D5, jehož 11 rychlodobíjecích stanic ABB nemá problém dodat jednorázově bezemisní energie do baterií až 22 elektromobilů. Právě tolik se jich sem ve středu slétlo doslova z celého kraje.

Dvaadvacítka elektromobilů je se silami na konci, ale jedenáct 50kW rychlodobíjecích stojanů od ČEZ je už naštěstí nadohled. Každá ze stanic může obsloužit dvě auta, která okamžitě začínají nabíjet. Vedle sebe tu stojí vozy z evropských i asijských automobilek, řidiči od Klatov, Rokycan nebo Stříbra. Jen tiché sotva postřehnutelné pískání elektrotechniky ve stojanech dává tušit, že e-auta právě dostávají vydatnou transfúzi nové energie. První spokojení řidiči odjíždějí asi po půlhodině, dobíjecí systém prokázal schopnost jednorázově obsloužit všechna auta.

„Naše obchodní centrum chce udávat trendy a být dobře připraveno na dobu, kdy k nám na nákupy bude jezdit elektromobilem několikanásobně více lidí než ve středu. Poloha v blízkosti dálnice D5 je klíčová a věříme, že díky dobíjecím stanicím přivítáme i další nové zákazníky, kteří u nás třeba spojí dobíjení s nákupy. Ve spolupráci s ČEZ jsme proto připravili dostatečně kapacitní zázemí pro dobíjení elektromobilů,“ uvedl Marek Audes, manažer centra Olympia Plzeň.
„Chceme být připraveni na moment, kdy elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc za rok. Jedním z trendů roku 2022 v rozvoji elektromobility v České republice jsou dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Právě taková místa dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat, a elektrická auta se tak mohou definitivně stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.

V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Plzně jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 e-aut na cestu kolem světa). 

Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes rychlodobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 26 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 60tisícového města. Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta dokáže dobít elektromobil pomocí mobilního telefonu, vyhledat nejbližší dobíjecí místo a aktuální dobu dojezdu nebo ukázat momentální obsazenost jednotlivých stojanů. ČEZ nabízí jak několik tarifů šitých na míru zákazníkům, tak i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče. Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky jich postavil ČEZ z vlastních prostředků.

ČEZ si v rámci loni ohlášené vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosáhnout hranice 800 provozovaných stojanů. Příští rok očekává prolomení hranice 4 milionů kWh odebrané energie. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vyšel loni zahájenou výstavbou stanic o výkonech od 150 do 180 kW. Pět nových stojanů už funguje u dálnice D1. Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic loni poprvé v historii během jednoho roku přidala více než 100 nových stojanů. Celá síť má momentálně přes 400 stojanů a může v jednu chvíli obsloužit více než 800 aut. Loni dodala do akumulátorů elektrických aut bezemisní energii potřebnou pro plné nabití téměř 100 tisíc elektrických aut.

JAK DOBÍJET U ČEZ? Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Řidičům e-aut ale také stačí mít staženou letos spuštěnou aplikaci FUTUR/E/GO, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Zákazníci ČEZ i neregistrovaní platí za odběry energie podle typu stanice a rychlosti nabíjení. Více na Smlouvy, ceník a OPSE | Futurego.cz 

ČEZ A ELEKTROMOBILITA Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.

CENTRUM OLYMPIA PLZEŇ Olympia Plzeň je na retailovém trhu významný regionální hráč  s  nadregionálními  ambicemi.  Jedná  se  o  výrazně architektonicky  profilované  destinační  centrum  s  reputací kvality a vynikajícího zákaznického servisu. Centrum  je  zákaznicky  oblíbeným  místem  pro  pohodlné realizování materiálních i nemateriálních potřeb a tužeb, kde každý  nalezne  vedle  uspokojení  nákupů  skvělou  zábavu, krásné prostředí i usměvavé a nápomocné členy lokálního týmu. Centrum  je  nejnavštěvovanější  institucí  západočeské metropole,  spolupracuje  s  místními  jedničkami  na  velmi blízké  úrovni.  Je  oporou  místního  kulturního  života  a  je dobrým služebníkem pro zdejší i přespolní návštěvníky. www.olympiaplzen.cz

Fotogalerie
Velikáni filmové hudby

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Slavné sborové scény

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion
webíky uniweb