Praha 7 se rozloučila se zesnulými bez blízkých

Ve čtvrtek 19. října 2023 se na hřbitově ve Strojnické ulici uskutečnil pohřeb deseti zemřelých z Prahy 7.


Městská část již sedmým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb.

„Pokračujeme v tradici, kterou jsme na Sedmičce zahájili v roce 2017. Od té doby jsme uložili již 57 uren. Za každou z nich jsou silné a často tragické příběhy. To nejmenší, co pro sousedy, kteří bohužel nezemřeli obklopeni milující rodinou, můžeme udělat, je zajistit jim důstojné poslední rozloučení,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.  

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat nebo se svých povinností zřeknou, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

Tuto praxi Praha 7 v roce 2017 změnila a zařídila zesnulým z městské části hrob na hřbitově ve Strojnické ulici. Vždy jednou ročně sem ukládá urny, které si nikdo nevyzvedl. Letos bylo uloženo 10 uren.

Posledního rozloučení se zúčastnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela a další hosté.

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
20.10.2023 14:560 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024